رد شدن و رفتن به محتوای اصلی

از نبودن ها


مامان اینا دارن آماده می شن که برن حنابندون. دلم می خواست تلفن می زدم و می گفتم گوشی را بذارید روی میز و برید آماده بشین تا من صداتون را بشنوم. نمیشه. دلشون می گیره اگه بفهمن دلم می خواست الان اونجا بودم. برای حنابندون نیستها. حال و هوای این موقع هاشون را دوست دارم. تلفن نمی کنم؛ عوضش چشم هام را می بندم ومی بینم که بابا کت شلوار سرمه ای‌اش را پوشیده و نشسته روی مبل وسطیه روبروی تلوزیون، دختره تازه از حمام آماده بیرون، داره موهاش را سشوار می کشه، روی تختش پر از صندل ها و شال ها و گردن بنداییه که نمی دونه کدومشون را انتخاب کنه و همزمان داره سر صبر آرایش می کنه. مامان... موهاش را گذاشته باد بخوره وخشک بشه، یه رژ لب مسی کشیده روی لباش و یه مداد مشکی توی چشماش و حالا داره همه جا را دنبال جوراب رنگ پاهاش می گرده و بعدش هم کمد را می ریزه بیرون که صندلهاش را پیدا کنه.
چشمام را باز نمی کنم. آماده شدنشون حالا حالا ها طول می کشه. وسطش هی سر به سر هم می ذارن. هی مامان بگه بدو دخترجون دیر شد. دختر جون می گه من که آماده ام خودت بدو. بابا خیلی وقته رفته پای ماشینش و بگمونم داره براشون اس ام اس می فرسته که پس کی می ایید؟
دلم برای اون نیم ساعت اول مهمانی هم تنگ شده. برای اون موقعی که خاله ها و بچه هاشون یکی یکی میان و هرکداموشن که وارد می شن همچین همدیگه را می بوسن و سفت بغل می کنن که انگار دو قرن از هم دور بودن. خاله بزرگه خونه اش را عوض کرده، نمی تونم تصور کنم اونجا. حتی یادم نمیاد آخرین باری که همه شون را یک جا دیدم کی بود. تلفن هم نمی کنم. می ترسم مامان دلش بگیره از نبودنم. بذار یادش بره که نیستم.

نظرات

Hasti.N گفت…
خوب مجبوریم تظاهر کنیم و چیزی هم نگیم، تلفن هم نزنیم که دلشون نگیره، اما ما اینجا خیلی‌ هوامون ابری میشه و خیلی‌ وقتها هم گریه می‌کنیم بدون اشک.
‏زنی شبیه ذوزنقه گفت…
اره هستی جان مجبوریم هوای ابری دلمون را برای خودمون نگه داریم

پست‌های معروف از این وبلاگ

اتاق

چند وقت پیش خواب می‌دیدم، کسی از من می‌پرسد مهمترین اتفاقی که بعد از آن چند روز زندان برایت افتاد چه بود و من گفتم: فهمیدم آزادی یعنی چه و چقدر مهم است. صبح که بیدار شدم توی آینه خودم را نگاه کردم و به آن زنی که شب‌ها وقتی من چشم‌هایم را می‌بندم، زندگی می‌کند لبخند زدم. در بیداری هم که از من این سوال را می‌پرسیدند احتمالا همین جواب را می‌دادم. فیلم «اتاق» را دیدم بالاخره. نمی‌خواستم ببینمش. نه آن وقتی که روی پرده سینما بود و نه بعدتر که نسخه آنلاینش آمد. درست‌ترش این است که می‌ترسیدم ببینمش و حق داشتم. آن لحظه‌ای که پسرک از ماشین بیرون پرید و با جهان روبرو شد..... آن سکانس اخر فیلم و دری که باز بود و پسرک می‌گفت این اتاق با آن در بسته، اتاق بود...آن دری که قفل بود و نمی‌توانستند بازش کنند.... آن دیواری که جهان آنطرفش بود....  آزادی هنوز برایم مهم است و معنایش فقط رفتن به آن طرف دری که چند روزی رویم قفل شده بود، نیست. هر روز، واقعا هر روز، قدر آزادی‌ام را می‌دانم و هنوز این آزادی برایم عادی نشده است، اما سیستم ایمنی مغزم آن بخشی گرفتن آزادی معنای حبس در فضای بسته می‌دهد را کم‌رنگ کرده…

از کابوس‌ها

سیستم جدید محافظتی مغزم اینطور است که واقعیت را، واقعیتی که من با خوش‌بینی همیشگی‌ام سعی می‌کنم زهرش را بگیرم و نگذارم تلخی‌اش به جانم بنشیند، صاف و رو راست، همانطوری که هست جلوی چشمم بگذارد. چند شب پیش  بعداز اینکه به‌طور بی‌سابقه‌ای سر درد دلم باز شد و یک سری از تجربیات تلخم را برای دوستی گفتم، خواب دیدم که من و ع  محکوم به تحمل شلاق شدیم و ما را برای اجرای حکم می‌برند. سیستم طوری بود که قرار بود به ما داروی بی‌حسی بزنن تا از پس تحمل ضربه‌های شلاق بربیاییم. اما همان هم خیلی وحشتناک و چیزی شبیه اتاق‌های اعدام آمریکا بود. ع یک مرحله جلوتر از من بود و می‌دیدم که چطور می‌برند و می‌زنندش. من تمام مدت مقاومت می‌کردم و هرکاری از دستم برآمد کردم تا در نهایت شلاق نخورده بیدار شدم. حتی نگذاشتم آن داروی بیهوشی یا آرام‌بخش را هم به من بزنند. یادآوری هراس قرار گرفتن در چنین موقعیتی و دیدن جای زخم شلاق‌ها بر پشت آن دیگری که مثل جای یک بریدگی عمیق و طولانی بود، هنوز هم آزارم می‌دهد. اما درست مثل بیداری که به هر ترفندی بود خودم را نجات دادم، در خواب هم نگذاشتم شلاق‌شان به تنم برسد. اینکه  چرا ع در…

لاك پشت پرنده

ديشب خواب خودم را ديدم، لاكپشت بودم، هميني كه دارم كم كم تبديل ميشم بهش. همانقدر سخت جان، همان قدر آرام، همانقدر خانه به دوش و در حركت و چند زيست، با همان پناه بردن ها به لاك خودم وقت سختي و اضطرار.  توي خوابم لاك پشتي كه من بودم بال داشت، دو تا بال روي لاكش، جايي كه محكم ايستاده بود را دوست نداشتم، زورم نمي رسيد تكانش دهم از بالش گرفتم كه بلندش كنم، بالش پاره شد و شكست، با همان بال پاره شده جابجايش كردم اما انگار بالش به جانش بسته بود، هي كم كم آب رفت، مثل يخي كه جلوي هرم افتاب آب شود. دست و پا مي زدم كه حفظش كنم و نمي شد. بالش به جانش بسته بود. توي چند دقيقه يك مايع لزجي، مثل حلزون زيرپا مانده شد و مرد. توي خوابم نمي دانستم خودم بودم آن لاك پشت. حالا مي دانم اما. خودم بودم و بايد مراقب بال هايم باشم. حالا خوب مي بينم كه چطور روي لاكم بال دراورده ام. يادم باشد قصه لاك پشتي كه دلش مي خواست پرواز كند و هيچ پرنده اي زورش نمي رسيد  بلندش كند را براي مانلي بگويم. بگويم كه لاك پشت قصه ما چطور بال دراورد و پريد و ديگر مجبور نبود با دهن بسته به چوبي كه يكي ديگر سرش را گرفته بود، اويزان شود.