رد شدن و رفتن به محتوای اصلی

سفر به سرزمين هاي شمالي- در راه ادينبورو

هر دو طرف جاده اينقدر زيبا است كه مي شود تمام راه دماغم را بچسبانم به پنجره و خيره شوم به تپه هاي رنگارنگ و درخت هايي كه كم كم گرد پاييزي رويشان نشسته و گوسفندها و گاوهاي چاق و چله اي كه قدم به قدم زير افتاب كم جان اول پاييز، ولو شده اند. مه ملايمي كه گه گاه روي زمين پخش مي شود، تصوير پشت پنجره قطار را مثل كارت پستال كرده است.


مقصد اين قطارسواري چهار و نيم ساعته ادينبورو در جنوب اسكاتلند است و شهرهاي وسط راه هم هركدام در حد همين چند دقيقه اي كه قطار با سرعت از كناره شان رد مي شود، حكايتي دارند. كليساي سقف چوبي پتربورگ، پل هاي نيوكاسل و شيرواني هاي رنگارنگ برويك در همين نيم نگاه هم انقدر وسوسه كننده بود كه حتما بايد سفر بعدي را فقط به عبور بسنده نكنم. 

قرار است كه يك هفته اي در اسكاتلند و ايرلند شمالي بچرخيم. ١٠ ماهي بود كه سفر نرفته بوديم (سفرهاي يكي دو روزه و تنهايي و كاري و درسي را حساب نمي كنم) و مثل ادم تشنه اي كه آب را يك نفس بالا مي كشد، تشنه جاده و تماشايم. 
بخصوص كه بعد از پنج سال، اين اولين باري است كه بي لپ تاپ سفر مي كنم و قرار نيست وسط سفر هم كار كنم.
روز اول را با قطار شروع كرديم. از ايستگاه كينزكراس لندن مي شود با ٣٠ پوند براي ادينبورگ بليط خريد به شرطي كه دو ماه قبل بليط رزرو شود ما دو هفته قبل سفر خريديم و شد نفري ٦٠ تا. 
من هرجايي كه بيشتر از يك ساعت بمانم را به محض ورود براي داشتن پريز برق و اينترنت چك مي كنم، قطار ما هردو را داشت و خوش به حالم است.
نيم ساعت ديگر مي رسيم به ادينبورو و هرچه بالا مي رويم جاده پيچ در پيچي كه در امتداد دريا كشيده شده، مه آلودتر مي شود.

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

اتاق

چند وقت پیش خواب می‌دیدم، کسی از من می‌پرسد مهمترین اتفاقی که بعد از آن چند روز زندان برایت افتاد چه بود و من گفتم: فهمیدم آزادی یعنی چه و چقدر مهم است. صبح که بیدار شدم توی آینه خودم را نگاه کردم و به آن زنی که شب‌ها وقتی من چشم‌هایم را می‌بندم، زندگی می‌کند لبخند زدم. در بیداری هم که از من این سوال را می‌پرسیدند احتمالا همین جواب را می‌دادم. فیلم «اتاق» را دیدم بالاخره. نمی‌خواستم ببینمش. نه آن وقتی که روی پرده سینما بود و نه بعدتر که نسخه آنلاینش آمد. درست‌ترش این است که می‌ترسیدم ببینمش و حق داشتم. آن لحظه‌ای که پسرک از ماشین بیرون پرید و با جهان روبرو شد..... آن سکانس اخر فیلم و دری که باز بود و پسرک می‌گفت این اتاق با آن در بسته، اتاق بود...آن دری که قفل بود و نمی‌توانستند بازش کنند.... آن دیواری که جهان آنطرفش بود....  آزادی هنوز برایم مهم است و معنایش فقط رفتن به آن طرف دری که چند روزی رویم قفل شده بود، نیست. هر روز، واقعا هر روز، قدر آزادی‌ام را می‌دانم و هنوز این آزادی برایم عادی نشده است، اما سیستم ایمنی مغزم آن بخشی گرفتن آزادی معنای حبس در فضای بسته می‌دهد را کم‌رنگ کرده…

از کابوس‌ها

سیستم جدید محافظتی مغزم اینطور است که واقعیت را، واقعیتی که من با خوش‌بینی همیشگی‌ام سعی می‌کنم زهرش را بگیرم و نگذارم تلخی‌اش به جانم بنشیند، صاف و رو راست، همانطوری که هست جلوی چشمم بگذارد. چند شب پیش  بعداز اینکه به‌طور بی‌سابقه‌ای سر درد دلم باز شد و یک سری از تجربیات تلخم را برای دوستی گفتم، خواب دیدم که من و ع  محکوم به تحمل شلاق شدیم و ما را برای اجرای حکم می‌برند. سیستم طوری بود که قرار بود به ما داروی بی‌حسی بزنن تا از پس تحمل ضربه‌های شلاق بربیاییم. اما همان هم خیلی وحشتناک و چیزی شبیه اتاق‌های اعدام آمریکا بود. ع یک مرحله جلوتر از من بود و می‌دیدم که چطور می‌برند و می‌زنندش. من تمام مدت مقاومت می‌کردم و هرکاری از دستم برآمد کردم تا در نهایت شلاق نخورده بیدار شدم. حتی نگذاشتم آن داروی بیهوشی یا آرام‌بخش را هم به من بزنند. یادآوری هراس قرار گرفتن در چنین موقعیتی و دیدن جای زخم شلاق‌ها بر پشت آن دیگری که مثل جای یک بریدگی عمیق و طولانی بود، هنوز هم آزارم می‌دهد. اما درست مثل بیداری که به هر ترفندی بود خودم را نجات دادم، در خواب هم نگذاشتم شلاق‌شان به تنم برسد. اینکه  چرا ع در…

لاك پشت پرنده

ديشب خواب خودم را ديدم، لاكپشت بودم، هميني كه دارم كم كم تبديل ميشم بهش. همانقدر سخت جان، همان قدر آرام، همانقدر خانه به دوش و در حركت و چند زيست، با همان پناه بردن ها به لاك خودم وقت سختي و اضطرار.  توي خوابم لاك پشتي كه من بودم بال داشت، دو تا بال روي لاكش، جايي كه محكم ايستاده بود را دوست نداشتم، زورم نمي رسيد تكانش دهم از بالش گرفتم كه بلندش كنم، بالش پاره شد و شكست، با همان بال پاره شده جابجايش كردم اما انگار بالش به جانش بسته بود، هي كم كم آب رفت، مثل يخي كه جلوي هرم افتاب آب شود. دست و پا مي زدم كه حفظش كنم و نمي شد. بالش به جانش بسته بود. توي چند دقيقه يك مايع لزجي، مثل حلزون زيرپا مانده شد و مرد. توي خوابم نمي دانستم خودم بودم آن لاك پشت. حالا مي دانم اما. خودم بودم و بايد مراقب بال هايم باشم. حالا خوب مي بينم كه چطور روي لاكم بال دراورده ام. يادم باشد قصه لاك پشتي كه دلش مي خواست پرواز كند و هيچ پرنده اي زورش نمي رسيد  بلندش كند را براي مانلي بگويم. بگويم كه لاك پشت قصه ما چطور بال دراورد و پريد و ديگر مجبور نبود با دهن بسته به چوبي كه يكي ديگر سرش را گرفته بود، اويزان شود.