تاريخ شفاهي، مهرانگيز دولتشاهي

 كتاب خاطرات مهرانگيز دولتشاهي، از سري كتابهاي طرح تاريخ شفاهي  ايران مركز مطالعات خاورميانه دانشگاه هاروارد بالاخره تمام شد.
مدتها بود كه دستم بود و وسط چندتا كتاب ديگه مي خواندمش.
مهرانگيز دولتشاهي به اولين و تنها سفير زن ايران بودنش مشهور است، اما مهمتر از آن براي من تاسيس و مديريت انجمن راه نو از طرف او بود. در مصاحبه مفصلي كه با شاهرخ مسكوب داشته، مفصل شرح مي دهد كه در سالهاي دهه ٣٠ و ٤٠ و ٥٠ زنان چطور براي به دست اوردن حقوق حداقلي شان تلاش كردند و چقدر اشتباه است كه اصلاحات ان دوره در حقوق زنان را يك اقدام كاملا از بالا بدانيم كه دو دستي و در سيني زرين به زن ها تقديم شده است.
قبلا در كتاب سناتور كه زندگينامه مهرانگيز منوچهريان، حقوق دان و سناتور دوران شاه بود، خوانده بودم كه زنان چطور براي تغيير شرايطشان و بخصوص تصويب لايحه خانواده جنگيده بودند و حالا اين كتاب تلاش هاي گروهي ديگر از زنان را در همين راستا روايت كرده است. 
برنامه سال جديدم مطالعه بيشتر درباره تاريخ جنبش زنان در ايران و كشورهاي ديگر است. اولي اش تمام شد و دومي كه هنوز به نيمه نرسيده، زندگينامه املين پانكهرست از رهبران جنبش حق راي زنان در بريتانيا است. 

نظرات

یاسر گفت…
سلام. کسی نگفته اون به اصطلاح اصلاحات، از بالا بودن، در واقع مردم اون عصر غربزده و شرقزده بودن، در برابر فرهنگ بیگانه احساس حقارت می کردن، فقر و فلاکت هم وادارشون میکرد که بخوان با چیزهای جدید راه نجاتی پیدا کنن. این میشد که برنامه های از بالا رو به سرعت به کار می بستن. اما اگر می خواید بگید در یک نظام برهانی و با یک الگوریتم عقلی، یک سری زنها اون به اصطلاح اصلاحات رو قبول کردن، خب این ادعاییه که نیاز به اثبات داره.

پست‌های معروف از این وبلاگ

خداحافظ برلین

جاده

نگاه کردن به او