ریزه‌کاری‌های قبل از حرکت


یک ریزه‌کاری‌هایی است که قبل از خواندن نوشته‌های «همیشه‌ مسافران» دیگر اصلا به آنها فکر هم نکرده بودم. ریزه‌کاری‌هایی مثل بیمه مسافرتی و خط تلفن و اینترنت

بیمه مسافرتی
مسافران تمام وقت، بیمه مخصوص خودشان را دارند و بیمه‌های مسافرتی عادی برایشان کفایت نمی‌کند. بیمه‌های عادی، حتی اگر بیمه یک ساله باشند یک دوره اغلب سه ماهه را  برای سفر پوشش می‌دهند و اگر قرار است که بیشتر از سه ماه مدوام در سفر باشیم باید بیمه مخصوص بگیریم که از شش ماه تا ۱۸۸ ماهه هستند و البته بعضی از این بیمه‌ها طوری هستند که اگر طی این مدت برگردیم به خانه بیمه باطل می شود و بعضی‌دیگر تا سه بار هم جای برگشت به خانه گذاشته‌اند و همه شان را باید تا وقتی در محل اقامت دائم‌مان هستیم بخریم.
تلفن و اینترنت
یک ریزه‌کاری دیگر داشتن تلفنی است که در کشورهای دیگر هم اینترنت مجانی داشته باشیم. مثلا در انگلستان،  با خط تلفن در ۴۱ کشور جهان اینترنت خواهیم داشت و اینترنت نامحدوش کمتر از ۲۵ پوند در ماه است که می‌شود از ۳۰ گیگش هم در لپ تاپ و تبلت استفاده کرد.خط تلفن را هم مثل اینکه در داخل کشور باشیم می‌توانیم داشته باشیم و در واقع رومینگ نخواهیم داشت.
کارت سفر ماهانه قطار
اولین برنامه‌ریزی‌ام این بود که تا می‌توانم با قطار سفر کنم و برای فرار از قیمت گران بلیط داخل اروپا، دنبال کارت‌های ماهانه قطار بودم.  اما  با تحقیقات فعلا اینترنتی من از داخل خانه خودم، خیلی مطمئن نیستم که این کارت‌ها به صرفه باشند. با این کارت‌ها می‌توانی در ماه بین ۳ تا ۸ روز سفر کنی و تمام روز هرقدر دلت خواست در قطار باشی و بسته به کشورش  بین ۵۰ تا ۲۰۰ یورو است و البته اگر بخواهی شامل چند کشور شود، گران‌تر هم خواهد شد. فعلا فکر می‌کنم این کارت‌ها  بیشتر به درد سفرهای توریستی می خورد که می خواهند مثلا تمام آن ۳ یا ۸ روز را در قطار باشند وگرنه اگر بشود از قبل بلیط خرید یا از قطارهای تلق تلقی قدیمی استفاده کرد خیلی ارزان‌تر می‌افتد. حتی با تخفیفی که برای ساکنان داخل اروپا است هم قطار سواری در داخل اروپا همچنان گران است و اصلا نمی‌دانم  چقدر می‌‌توانم دراروپا با قطار سفر کنم و چقدر متوسل به قطار و اتوبوس خواهم شد.
چی بخرم؟
تا همین دیروز برنامه‌ام این بود که با خرید لباس و کوله و وسایل لازم خودم را اماده سفر کنم. اما الان برنامه ام این است که با همین چیز‌هایی که دارم سفر را شروع کنم و هرجا رسیدم بنا بر نیازم خرید کنم. خیلی جاها از انگلستان ارزان‌تر هستند و اینکه چه فصلی کجا باشم هم مهم است. فعلا فکر کنم فقط یک کیف سبک بخرم چون بند کیفم دیشب پاره شد و یک کمربند جیب دار برای پاسپورت و کارت بانکی و پول روز مبادا به اضافه یک کیف سفری لوازم ارایش.  وسایل سفر اینقدر جذاب هستند که اگر خودم را رها کنم می توانم تا چند هزار پوند خرج کنم و فعلا قرار است این کار را نکنم. به جای همه اینها باید هرچه دارم جمع کنم که یک لپ تاپ خوب و سبک بخرم.

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

خداحافظ برلین

جاده

نگاه کردن به او